adiacencka

Julia Kościuk - prawnik HILLS LTS S.SA.

Co to jest opłata adiacencka ?

Co to jest opłata adiacencka ?

Ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależą od wzrostu wartości nieruchomości na skutek podziału nieruchomości, podziału i scalenia nieruchomości bądź budowy urządzeń infrastruktury technicznej.

Kiedy trzeba dokonać opłaty adiacenckiej?

Gdy w efekcie podziału nieruchomości - dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa - wzrośnie jej wartość, wówczas wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić z tego tytułu tzw. opłatę adiacencką. Zobowiązanym do jej uiszczenia powinien być właściciel lub użytkownik wieczysty, na którego wniosek został dokonany podział nieruchomości.

Przybywa gruntów budowlanych. Maciej Górka dla Newseria.pl

Liczba ofert sprzedaży działek budowlanych w okolicach miast od kilku lat dynamicznie rośnie. Ceny za 1 mkw. wahają się od 300 do 1200 zł, a w centrum Warszawy wzrastają do 2,5 tys. zł. Działek szukają nie tylko inwestorzy indywidualni, lecz także deweloperzy, którzy chcą tam wybudować osiedle domków jednorodzinnych lub bliźniaków. Kupując działkę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej stan prawny oraz plan zagospodarowania przestrzennego w danej gminie.

Działki budowlane i rolne - ceny spadają

Działki budowlane i rolne - ceny spadają

jednak 7 mln zł. Załóżmy, że kogoś stać na taki wydatek. Do sumy, którą chce deweloper, trzeba doliczyć 22-proc. VAT. Z 350 zł za metr robi się 420 zł. Na drogi trzeba przeznaczyć jedną piątą gruntu. Mamy więc już przeszło 500 zł za m kw. Następna sprawa - renta planistyczna i opłata adiacencka związana

Kupić mieszkanie czy zbudować dom?

420 zł. Na drogi trzeba przeznaczyć jedną piątą gruntu. Mamy więc już przeszło 500 zł za m kw. Następna sprawa - renta planistyczna i opłata adiacencka związana z podziałem działki i jej sprzedażą. W efekcie wychodzi ok. 600 zł za m kw. w takim kompleksie. Jeśli uwzględnimy wartość sąsiednich działek